کد خبر: 11137

تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۹

صادرات دام با توجه به گرانی گوشت قرمز فعلا به صلاح نیست

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از آنجا که صادرات دام بر روی قیمت گوشت در بازار تاثیرمی گذارد، فعلا صادرات این محصول به صلاح نیست. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حمید محله‌ای در برنامه خبری  «تیتر امشب» با موضوع «قاچاق دام» در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم […]

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از آنجا که صادرات دام بر روی قیمت گوشت در بازار تاثیرمی گذارد، فعلا صادرات این محصول به صلاح نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حمید محله‌ای در برنامه خبری  «تیتر امشب» با موضوع «قاچاق دام» در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم مازاد تولید دام در کشور اجازه صادرات داده نمی شود، گفت: درباره صادرات دام و محصولات آن ستاد تنظیم بازار کشور تصمیم گیرنده است و لذا با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ در ماه‌های اخیر، فعلا صادرات دام به صلاح نیست. 

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت  صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قیمت ۱۰۰ هزار تومانی هر کیلوگرم گوشت قرمز افزود: قیمت گوشت قرمز با توجه به توان خرید مردم پایین نیست و لذا با تورمی که وجود دارد، اگر صادرات دام نیز آزاد شود، قطعا منجر به افزایش قیمت گوشت قرمز می شود و لذا تامین این کالا برای مردم سخت می شود.

وی بیان داشت: بنابراین با توجه به مسائل تنظیم بازار در شرایط فعلی نمی توان اجازه صادرات دام را داد.

محله‌ای همچنین به تامین نهاده های مورد نیاز در بخش تولید دام و طیور اشاره کرد و گفت: نهاده‌های مورد نیاز این بخش با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید می شود که هدف از تخصیص و تامین ارز ترجیحی برای این بخش تامین نیاز داخلی است، بنابراین نمی‌توان تولید را با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام داد و سپس آن را صادر کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا اجازه صادرات و خروج قانونی دام داده نمی شود در حالی که اکنون همان دام از کشور که نهاده آن با  از ۴۲۰۰ تومانی تامین شده است، به صورت غیرقانونی از کشور خارج می‌شود، گفت: میزان قاچاق دام  از کشور بسیار کم است و یک دهم درصد کل تولید داخلی است. 

محله‌ای با اشاره به قاچاق ۹۹ هزار راس دام در سال جاری از کشور گفت: قطعا اگر بحث صادرات مطرح باشد، بیش از این تعداد از کشور خارج می‌شود، اما وضعیت قاچاق دام حاد نیست. 

ارسال دیدگاه


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/asnafpar/public_html/wp-content/themes/mweb-irpress2/comments.php on line 81