کد خبر: 4816

تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

اسد: امروز به پایان جنگ بیشتر امیدواریم

رئیس‌جمهوری سوریه با بیان اینکه هرگونه دخالت هوایی و غیر از آن بدون اجازه دولت سوریه، تجاوز به شمار می‌رود و غیرقانونی است،تاکید کرد  کشورهای غربی هیچ‌گاه در سوریه علیه تروریسم نجنگیدند و همچنان حامی آن هستند. به گزارش مدار شرقی به نقل از سانا، «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، در گفتگو با روزنامه «وسرنجی لیست» کرواسی […]

رئیس‌جمهوری سوریه با بیان اینکه هرگونه دخالت هوایی و غیر از آن بدون اجازه دولت سوریه، تجاوز به شمار می‌رود و غیرقانونی است،تاکید کرد  کشورهای غربی هیچ‌گاه در سوریه علیه تروریسم نجنگیدند و همچنان حامی آن هستند.

به گزارش مدار شرقی به نقل از سانا، «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، در گفتگو با روزنامه «وسرنجی لیست» کرواسی اظهار داشت، امروز در سوریه نسبت به سال‌های گذشته امید بیشتری درخصوص پایان جنگ مشاهده می‌شود؛ مبارزه با تروریسم و مصالحه، رؤیای پایان جنگ سوریه را به واقعیت بدل می‌کند.
رئیس‌جمهوری سوریه عنوان داشت، در صورتی‌که ارتش و دولت سوریه نماینده همه ملت این کشور نبودند، نمی‌توانستیم چنین تصویر واحدی از ملت سوریه داشته باشیم.
«بشار اسد» با اشاره به حمایت‌های تهران، مسکو و حزب‌الله از ارتش سوریه، اظهار داشت که کشورهای غربی هیچ‌گاه در سوریه علیه تروریسم نجنگیدند و همچنان حامی آن هستند.
وی با اشاره به اینکه روابط این کشور با کرواسی به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد، تاکید کرد: کشورهای غربی که علیه تروریسم اعلام جنگ کردند، تاکنون حامی آن هستند. آنان با تروریسم نمی‌جنگند و آنچه می‌گویند فقط [جنبه] مصرف داخلی دارد.

«اسد» با تاکید بر اینکه امید پایان به جنگ سوریه را می‌توان از طریق مبارزه با تروریسم و مصالحه به واقعیت بدل کرد، در پاسخ به این پرسش که آیا معارض میانه‌رویی وجود دارد، گفت: این سوال بسیار مهمی است؛ زیرا به گفته مسئولان غربی و در راس آنان باراک اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) معارضان میانه‌رو خیال و توهم است، آنان از این معارضان حمایت کردند؛ بنابراین معارض میانه‌رو وجود ندارد. معارضان موجود، معارضان جهادی هستند اما با معنای منحرف در خصوص جهاد…معارضانی که نه گفتگو را می‌پذیرند و جز تروریسم، راهکار دیگری قبول نمی‌کنند، برای همین با این بخش از معارضان نمی‌توان به هیچ نتیجه‌ای رسید این تروریست‌ها نمی‌توانند معارض باشند و در راه رسیدن به راه‌حل کمک کنند، این گروه‌های تروریستی با دستور کارهای کشورهای خارجی ارتباط دارند و گروه‌هایی نیستند که به جریانی در سوریه وابسته باشند گروه‌هایی ( معارضان) وجود دارند که ظاهرا سیاسی به نظر می‌رسدند و سلاح در دست ندارند، ولی در واقع حامی تروریست‌ها هستند و بخش دیگر (معارضان) نیز با برنامه‌های عربستان، ترکیه و غرب ارتباط دارند.
«بشار اسد» با اشاره به حمایت کشورهای غربی از تروریسم، تصریح کرد: بیشتر کشورهای دنیا علیه تروریسم هستند… آنها این مسئله را اعلام نمی‌کنند، ولی عملا با ما و یا به صورت‌های دیگر در خلال جنگ و پیش از آن همکاری می‌کنند…زیرا تروریسم فقط با جنگ با سوریه آغاز نشده، بلکه در جهان وجود داشته است…طبیعتا [تروریسم] به خاطر جنگ‌های مختلف در خاورمیانه افزایش خواهد یافت…آنان [کشورهای غربی] از تروریسم به عنوان یک برگه برای برنامه‌های سیاسی مختلف خود استفاده می‌کنند؛ هر چند که این تروریسم به خودِشان بازگردد.

وی درباره همکاری امنیتی میان دولت سوریه و کشورهای اروپایی گفت: پس از آغاز جنگ و موضع حمایتی فرانسه از تروریست‌ها، سوریه همکاری امنیتی با همه این کشورها (اروپایی) را متوقف کرد؛ زیرا با وجود دشمنی سیاسی نمی‌توان همکاری امنیتی داشت،باید توافق سیاسی و امنیتی صورت گیرد، شماری از کشورهای اروپایی حمایت گسترده‌ای از تروریست‌ها دارند، آنان ده‌ها از هزار تروریست به سوریه فرستادند و زمانی که درباره ده‌ها هزار ترورست یا صدها هزار نفر در سوریه یا مناطق مجاور سخن می‌گوییم همکاری امنیتی در چنین حالتی کارآیی محدودی دارد؛ بنابراین اگر اروپا می‌خواهد که از خود در این مرحله حمایت کند باید دست از حمایت تروریست‌ها بردارد.
رئیس جمهور «بشار اسد» با بیان اینکه هیچ اطلاعات دقیقی در خصوص تروریست‌های حاضر در سوریه وجود ندارد، علت این مسئله را حضور «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه عنوان و تأکید کرد که وی همه شرایط را برای حمایت و تثبیت تروریست‌ها در سوریه فراهم می‌کند واجازه کنترل مرزها را نمی‌دهد؛ در نتیجه آمار دقیقی از تروریست‌هایی که خارج یا داخل می‌شوند، وجود ندارد… اما زمانی که از تعداد تروریست‌ها در سوریه سخن می‌گوییم، یقینا از صدها هزار نفر سخن گفته‌ایم.

وی در عین حال متذکر شد، اردوغان همه امید خود را در تحقق پیروزی تروریست‌ها در سوریه قرار داد و شکست آنها در حلب او را به دخالت مستقیم در سوریه وادار کرد.

«بشار اسد» یادآور شد، هرگونه دخالت بدون اجازه دولت سوریه ، تجاوز به شمار می‌رود و هر گونه دخالت هوایی یا غیر از آن ، غیرقانونی است و حمله به سوریه است.

ارسال دیدگاه