کد خبر: 4818

تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

توقف روند صعودی قیمت نفت

به دنبال اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهاشنبه مبنی بر افزایش  ذخایر نفت خام این کشور،قیمت این ماده خام پرمصرف جهانی در معاملات روز پنج شنبه کاهش یافت. به گزارش  مدار شرقی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه بازار بین‌المللی است، ۲۷ سنت یا ۰.۵ درصد نسبت به قیمت نهایی […]

به دنبال اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهاشنبه مبنی بر افزایش  ذخایر نفت خام این کشور،قیمت این ماده خام پرمصرف جهانی در معاملات روز پنج شنبه کاهش یافت.

به گزارش  مدار شرقی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه بازار بین‌المللی است، ۲۷ سنت یا ۰.۵ درصد نسبت به قیمت نهایی روز چهارشنبه کاهش یافت و در ۵۴.۰۹ دلار در هر بشکه معامله شد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۱۹ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافته و در ۵۴.۳۶ دلار بسته شده بود.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۶ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش، در ۵۰.۸۹ دلار در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱۲ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش یافته و در ۵۱.۱۵ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

معامله‌گران می‌گویند این کاهش به دلیل افزایش تولید نفت خام آمریکا بوده که ذخایر این کشور را به رکورد بالایی افزایش داده است. با این همه با این همه نشانه‌هایی از کاهش تدریجی ذخایر سایر مناطق وجود دارد.

ذخایر سوخت و تولید نفت آمریکا در این که این کشور همچنان بزرگترین واردکننده نفت جهان باشد و به حمایت از قیمت‌ها کمک می‌کند، اهمیت قابل توجهی دارد یا اگر تولید و ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کند، واردات این کشور کمتر شده و بازارهای نفت را تحت فشار منفی قرار می‌دهد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهاشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام هفته گذشته ۱.۵۷ میلیون بشکه افزایش یافته و مجموع ذخایر این کشور را به رکورد ۵۳۵.۵ میلیون بشکه رسانده است. آمار موسسه امریکن پترولیوم که روز سه شنبه منتشر شد، ۱.۸ میلیون بشکه کاهش ذخایر را نشان داده بود.

رکورد بالای ذخایر با افزایش تولید نفت آمریکا حاصل شده است که طبق آمار، ۵۲۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت خام آمریکا بیش از ۹ درصد از اواسط ۲۰۱۶ افزایش یافته و به بالاترین سطح از اواخر سال ۲۰۱۴ و اوایل سال ۲۰۱۵ به این سو رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات نفت آمریکا به دلیل افزایش ذخایر، به رکورد ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و اکثر محموله‌ها به مقصد آسیا بود.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین نشان داد ذخایر بنزین و میعانات این کشور طی هفته گذشته به ترتیب ۶۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافت که کمتر از کاهش مورد پیش بینی تحلیلگران بود.
قیمت‌های نفت در روزهای اخیر با امیدواری به احتمال تمدید توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک که در ژوئن به پایان می‌رسد، روند صعودی یافته بود.

ارسال دیدگاه