کد خبر: 7052

تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷

افزایش نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی

    وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط جدید نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتر شده و تصویب ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح رونق تولید بسیار ناچیز است. به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف شهرستان پردیس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛­­ رضا رحمانی در همایش استانداران سراسر کشور […]

 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط جدید نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتر شده و تصویب ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح رونق تولید بسیار ناچیز است.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف شهرستان پردیس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛­­ رضا رحمانی در همایش استانداران سراسر کشور ­با اشاره به رشد۳۰ درصدی ذخایرکالاهای اساسی در کشور گفت: ضروری است در شرایط فعلی استانداران هر هفته برای این دو موضوع،­ جلسه بگذارند و از دفاتر تخصصی نیز فعالیت بیشتر را در این زمینه ها طلب کنند و ستاد تسهیل و ستاد تنظیم بازار به صورت مرتب برگزار شود .

وی با تاکید بر لزوم تفویض برخی اختیارات به استانها گفت: برای انجام بهتر امور لازم است برخی اختیارات از جمله ثبت سفارش ها و نیز اختیارات شورای عالی معادن به استانها تفویض شود و دفاتر تخصصی،­ ناظر انجام بهتر امور باشند.

رحمانی با بیان اینکه امروز هدف اصلی حفظ تولید است، اظهار داشت: شرایط امروز خاص است، واحدهایی که بدهی بانکی دارند اما سرپا و فعال هستند باید به نحوی حمایت شوند اما این در حالی است که اکنون آمار واحدهایی که به علت بدهی در تملک بانکها هستند بیش از ۲ هزار واحد است.

وی ادامه داد: در ­۶ ماه آینده باید به طور ویژه از واحدهای تولیدی حمایت شود چرا که اگر واحدی تعطیل شود تولید و اشتغال آسیب می بیند.

وزیر صنعت ادامه داد: مواردی در واحدهای صنعتی وجود دارد که حتی با وجود مخالفت با قانون توانستیم با همکاری و صحبت،­ موضوع رو حل و فصل کرده و واحد را به تولید برگردانیم.

افزایش نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی

رحمانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در شرایط جدید نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتر شده و تصویب ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح رونق تولید بسیار ناچیز است.

وی­ خطاب به استانداران افزود: چه در طرح رونق تولید و چه سایر طرحها کمک کنید که پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالا در اولویت باشد و اگر طرحی در زنجیره تولید بود و یا با تزریق مختصری نقدینگی قابلیت بهره برداری داشت حتما در اولویت قرار بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در طرح نوسازی و بازسازی واحد های تولیدی نیز که از سال گذشته شروع کردیم واحدها از سود ۱۸ درصد بانکی استقبال نکردند و ما نیز در صدد کم کردن این عدد هستیم و فعلا بر روی نرخ ۱۲ درصد توافق کرده ایم.

رحمانی ادامه داد: اگر این طرح جدی گرفته نشود تولید محصول کیفی و صادراتی نخواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاکید بر لزوم ساخت داخل اقلام مورد استفاده گفت: در وزارت صمت پروژه ویژه ای تعریف کرده ایم که معادل ۱۰ میلیارد دلار واردات سال گذشته به تفکیک استان و رشته در داخل کشور ساخته شود .

رشد ۳۰ درصدی ذخایر کالاهای اساسی

وی با بیان اینکه ذخیره کالاهای اساسی در ­­آبان امسال ­نسبت به شهریور ماه سال جاری ، ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و معاونت بازرگانی داخلی در این زمینه فعالانه بازار و تولید را رصد می کنند.

رحمانی در پایان افزود: شرایط جدید تحریم ها فرصتی برای صادرات محصولاتی نظیر مواد معدنی، صنایع دستی و ساخته ها و تولیدات داخل کشور است و اکنون صادرات باید توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه